خانه / اسلايد / خودشناسي

خودشناسي

 

خودشناسي

انسان موجودي دو سرشتي است که دو مرتبه وجودي دارد؛ نيمي از سرشت او نور و نيمي ديگر از ظلمت است.

انسان با وجود اين‌که يک حقيقت بيش نيست، دو جنبه دارد: جنبه حيواني و جنبه انساني. از يک طرف حيوان است و تمايلات حيواني در وجودش نهاده شده است. شرور و بدي‌هاي انسان که در قرآن به آن اشاره شده، از جنبه حيواني او سرچشمه مي‌گيرد و به همين جهت مورد نکوهش قرار گرفته است.

و از طرف ديگر داراي نفس مجرد ملکوتي است. روح او نفخه‌اي الاهي است که با عالم قدس سنخيت و ارتباط دارد و اين جنبه، سرچشمه مکارم و خوبي‌هاست و به همين جهت مورد تکريم قرار گرفته و خليفه خدا و مسجود ملائکه واقع شده است.

انسان بر اثر همين خلقت ويژه‌اش مي‌تواند به تمايلات حيواني گرايش يابد و اين جنبه حيواني را تقويت کند و در نتيجه جنبه انسانيت او تضعيف خواهد شد.

از سويي مي‌تواند به فضائل و مکارم انساني توجه کند و خواسته‌هاي حيواني را تعديل و کنترل نمايد و جنبه انساني را پرورش دهد. و انتخاب هر يک از اين دو راه در اختيار خود انسان قرار دارد.

يکي از ويژگي‌هاي آدمي، برخورداري از اختيار است. و نيز انسان مرکب از نفس و بدن است. حقيقت آدمي و آن‌چه به سبب آن بر ساير حيوانات ترجيح دارد، همان نفس است که از جنس ملائکه مقدسه است. بدن امري‌است عاريت و حکم مرکبي را براي نفس دارد؛ زيرا او از عالم اصلي و موطن حقيقي به اين دنيا آمده تا براي خود تجارتي کند و سودي اندوزد و خود را به انواع کمالات بيارايد و اکتساب صفات حميده و اخلاق پسنديده نمايد، و باز به وطن اصلي خود مراجعت نمايد.

همچنین ببینید

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين اگرچه همه رسولان الهي در راه انجام مأموريت …

دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است

🌹🌱🌹🌱🌹🌱🌹 🌹🌱🌹 🌹🌱 🌹دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است. برای اینکه دعای انسان …

عظمت دریای معارف قرآن

  عظمت دریای معارف قرآن قرآن به مانند دریایی است ، در کنار دریا، سنگ‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.