خانه / اسلايد / روزه وتقويت اراده

روزه وتقويت اراده

روزه وتقويت اراده
«وَاسْتَعِينُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ وَإِنَّهَا لَكَبِيرَةٌ إِلاَّ عَلَي الْخَاشِعِينَ»؛ از صبر و نماز [براي حل مشكلات خود و پاك ماندن از آلودگي‌ها و رسيدن به رحمت حق] كمك بخواهيد و بي‌ترديد اين كار جز بر كساني كه در برابر حق، قلبي فروتن دارند، دشوار و گران است.

اين آيه ما را به کمک گرفتن از صبر و نماز تشويق مي‌کند. از جمله اموري که صبر کردن را به ما مي‌آموزد، روزه است. روزه اراده آدمي را قوي مي‌کند. در نظر بگيريد آب و غذا و ساير چيزهايي که براي انسان در حالت عادي جايز است، در زمان روزه، حرام مي‌گردد.

اين امر تمرين بسيار خوبي براي تقويت اراده انسان جهت مرتکب نشدن حرام و حتي نرفتن به سوي شبهات است. پس، مداومت در روزه، اراده را براي ايستادگي در برابر گناه و شبهات قوي مي‌کند.

خداوند مي‌فرمايد: «إِنَّما يَتَقَبَّلُ اللّهُ مِنَ الْمُتَّقِينَ»، يعني زماني که انسان جزء افراد متقي قرار گيرد، اعمال او نيز مورد قبول درگاه حق واقع مي‌شود؛ چرا که آن‌ها اعمالشان را خالص براي خدا انجام مي‌دهند.

بي‌ترديد، نور قرآن و مجالس ذکر در افراد متقي بيش‌تر از ديگر افراد تأثير مي‌گذارد و آن‌ها را منورتر مي‌کند و کساني که کلام خدا را مي‌شنوند و به آن عمل نمي‌کنند، در ظلمت هستند و بيش‌تر در تاريکي فرو مي‌روند.

همچنین ببینید

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين اگرچه همه رسولان الهي در راه انجام مأموريت …

دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است

🌹🌱🌹🌱🌹🌱🌹 🌹🌱🌹 🌹🌱 🌹دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است. برای اینکه دعای انسان …

عظمت دریای معارف قرآن

  عظمت دریای معارف قرآن قرآن به مانند دریایی است ، در کنار دریا، سنگ‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.