خانه / اسلايد / انسان سالم و صفات ملکوتي

انسان سالم و صفات ملکوتي

انسان سالم و صفات ملکوتي
زماني که شخص به صفات حسنه و ملکوتي متصف گردد، انسان سالمي‌ خواهد بود و از خوشي‌هاي زندگي لذت مي‌برد؛ در اين حالت بايد با مراقبت‌هاي دائمي تلاش کند تا بيمار نگردد؛ چرا که فرد بيمار از زندگي لذتي نمي‌برد.
انسان بايد با خودش خلوت کند و ببيند که دليل عصبي بودنش چيست. او با اندکي دقت در رفتار خود، مي‌تواند دليل بسياري از بيمار‌ي‌هايش را دريابد. براي مثال، زن و شوهري که همواره در حال مشاجره با يکديگر هستند، بايد بکوشند تا عامل پديد آمدن مشاجرات را کشف کنند.
در واقع، اگر فرد بکوشد اين امراض را بشناسد و آن‌ها را در وجود خود جست‌وجو کند، يک مرحله را طي کرده است و در مرحله جديد بايد دليل آن را پيدا کند. براي مثال، زماني‌که شخص متکبر، حسود و يا کينه اي، متوجه بيماري خود شد، بايد عامل و ريشة آن را هم پيدا کند؛ چرا که عاملي سبب شده تا او دچار اين احساس گردد. سپس بايد امراضش را ريشه‌يابي و درمان کند.
هر نوع بيماري، دليل خاص و درمان ويژه خود را دارد. ممکن است چند نفر حسود باشند، اما حسادت هر کدام از اين افراد نسبت به مسأله خاص، با حسادت فرد دوم تفاوت داشته باشد. بنابراين، هر يک از آن‌ها درمان خاص خود را خواهد داشت.
يک پزشک براي دريافت دکتراي عمومي بعد از تحصيلات متوسطه، ‌بايد هفت سال در رشته پزشکي تحصيل کند و براي دريافت تخصص، بايد علاوه بر هفت سال، چند سال ديگر نيز درس بخواند. حال شما هم قصد داريد پزشک روح و روان خود و خانواده‌تان شويد. از اين‌رو، بايد با تلاش فراوان و کسب آگاهي، زحمات بسياري را متحمل شويد؛ اما اين خستگي‌ها بسيار ارزشمند خواهند بود.
توجه کنيد: انسان بايد درمان بيماري‌هاي روحي را آسان نگيرد؛ چرا که:
«وَقَدْ خَابَ مَن دَسَّاهَا»؛ و كسي كه آن را [به آلودگي‌ها و امور بازدارنده از رشد] بيالود [از رحمت حق] نوميد شد.
هر کس که نفس خويش را رها کند تا خود به خود و بدون هيچ مراقبتي تربيت گردد، مانند درختي خواهد بود که بدون هيچ‌گونه مراقبت از جانب باغبان، به حال خود رها شود و بي‌ترديد اين درخت رشد مطلوبي نخواهد کرد.
کودکان خياباني نيز که بيش‌تر افراد خلافکار جامعه را تشکيل مي‌دهند، به علت نبودن کسي که آن‌ها را تربيت کند به اين روز افتاده‌اند. انسان براي رسيدن به سعادت، به تربيت روحي نياز دارد و بايد با تلاش بسيار خود را تربيت کند. پس بايد خود را بشناسد و دليل عصبي بودن، غيبت کردن، دروغ گفتن و يا هر اخلاق بد در وجود خويش را ريشه‌يابي کند تا بتواند آن‌ها را معالجه کند. پس از درمان نيز بايد بسيار مراقب باشد تا دوباره به بيماري‌هاي روحي و رواني مبتلا نگردد. البته تنها راهنما در اين مسير، قرآن و احکام الاهي مي‌باشد.
يارب دل ما را تو به رحمت جان ده درد همه را به صابري درمان ده
اين بنده نداند که چه مي‌بايد خواست داننده تويي، هر آن‌چه خواهي آن ده

همچنین ببینید

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين اگرچه همه رسولان الهي در راه انجام مأموريت …

دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است

🌹🌱🌹🌱🌹🌱🌹 🌹🌱🌹 🌹🌱 🌹دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است. برای اینکه دعای انسان …

عظمت دریای معارف قرآن

  عظمت دریای معارف قرآن قرآن به مانند دریایی است ، در کنار دریا، سنگ‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.