خانه / اسلايد / مواظب خودت باش

مواظب خودت باش

مواظب خودت باش
در روايات معصومين وارد شده است: زماني که انسان مرتکب گناهي مي‌شود، اگر پيش از سپري شدن هفت ساعت از انجام آن گناه، رو به خدا آورده و توبه کند، ان‌شاء‌الله خداوند گناه او را مي‌بخشد؛ چرا که تا پيش از هفت ساعت، هنوز اين گناه در نفس انسان راسخ نشده است. اما اگر مرتکب گناهي گردد و چند ساعت با ياد آن گناه لذت ببرد، در واقع آن گناه را در نفس خويش راسخ کرده است.
خداوند انسان را آفريد و نعمتي را که باعث برتري او بر ساير موجودات گردد به وي عطا کرد. اين نعمت، همانا عقل است. اما در کنار اين نعمت، قواي ديگري را نيز در او قرار داد که عبارتند از: غضب، شهوت و وهم. اين قوا همواره در حال نزاع با يکديگر و نيز با عقل هستند. يعني انسان مي‌تواند در حالي که غريزه شهوت خود را ارضاء مي‌کند، غضبناک هم باشد.
به عبارتي اين سه قوه مي‌توانند با همديگر باشند و فقط زماني که عقل مي‌خواهد حکمي‌صادر کند، با عقل در نزاع و جنگ خواهند بود. در مملکت بدن، روح سلطان است و سه قوه غضب و شهوت و وهم سه وزير هستند. در اين ميان، عقل به عنوان رئيس اين سه وزير، انجام وظيفه مي‌کند.

درباره ی admin-erfan

همچنین ببینید

دعایی برای ماه مبارک رمضان

اَللّهُمَّ نَوِّر قُلُوبَنا بِالْقُرآن💛 اَللّهُمَّ زَیِّن اَخْلاقَنا بِزینَةِ الْقُرآن💛 اَللّهُمَّ اَلْبِسْنا بِخِلْعَةِ الْقُرآن💛 اَللّهُمَّ ارْزُقنا …

ماه رمضان به سه قسم تقسیم می شود

ماه رمضان به سه قسمت تقسیم میشه. ۱⃣دهه اول رحمت ۲⃣دهه دوم مغفرت ۳⃣دهه سوم …

چطور در ماه مبارک رمضان تشنه نشویم؟

چطور تشنه نشویم؟ مخلوط آب لیمو و عسل اگر قرار باشد یک راه ساده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *