خانه / اسلايد / کی به فهم قرآن میرسیم ؟

کی به فهم قرآن میرسیم ؟

کی به فهم قرآن میرسیم ؟

انسان باید سعی کند که وقتی نماز میخواند بفهمد سوره حمد چه میگوید ,یا در مورد اسماء الله چرا جایی می فرماید «تواب الرّحیم» و درجای دیگر «عزیز حکیم» و در جائی «ارحم الراحمین» و در جائی «اشد المعاقبین»، باید به مسئله توحید و اسماء و صفات خدا در قرآن توجه کرد.

بسیاری از مردم مسلمان به دلایلی از فهم قرآن محروم هستند، و قاری قرآن باید این موانع را از پیش پای خود بردارد , این موانع حجاب هایی هستند که بر دلهای بنی آدم ایجاد گردیده و آنها از اسرار نهفته در قرآن محرومند.

در قرآن می خوانیم:«فَمَنْ یَّعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَیْرًا یَّرَہ(٧) وَمَنْ یَّعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا یَّرَہ)

(پس هرکس به اندازۀ ذره ای کار نیک انجام دهد آن را خواهد دید ,, و هر کس به اندازۀ ذره ای کار شر انجام دهد آن را خواهد دید)

لذا با توجه به همین یک آیه آیا کسی در دنیا بدی می کند ؟بلکه هر شخصی سعی میکند که عمل خیری را انجام دهد،حمالها در حمل بار با هم منافسه میکنند چون حمل بار اجرت دارد .

اما متاسفانه ما به اجرت از طرف خداوند متعال فکر نمی کنیم اگر این آیه قرآن را با توجه و تدبّر بخوانیم و باور کنیم و بدانیم که انجام دهنده هر کار خوبی، اجرش را از خدا میگیرید، آیا همه با خدا معامله نمی کنند؟

پس به هنگام قرائت قرآن هر عضوی وظیفه ای دارد و باید از تلاوت بهره مند شود: وظیفه زبان اینست که الفاظ را صحیح تلفظ کند، وظیفه عقل آنست که معانی دقیق و عمیق آنرا در یابد،و وظیفه قلب آنست که از قرآن پند گیرد، و اوامرش را اطاعت، و از نواهی آن اجتناب نماید.

 

(شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ)

این آیه هم اشاره به ماه رمضان ماه نزول قرآن دارد، و هم هدف از آن، که هدایت برای مردم و بینات بین حق و باطل است.

همچنین ببینید

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين اگرچه همه رسولان الهي در راه انجام مأموريت …

دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است

🌹🌱🌹🌱🌹🌱🌹 🌹🌱🌹 🌹🌱 🌹دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است. برای اینکه دعای انسان …

عظمت دریای معارف قرآن

  عظمت دریای معارف قرآن قرآن به مانند دریایی است ، در کنار دریا، سنگ‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.