خانه / اسلايد / تقوا سبب رشد معنوي است 

تقوا سبب رشد معنوي است 

تقوا سبب رشد معنوي است 

اگر انسان تقوا داشته باشد، اسير شهوت نمي‌گردد و از ناحيه معنوي رشد مي‌کند؛ در غير اين صورت، معنوياتش از درون ضعيف مي‌شود و فقط به حيات مادي مي‌پردازد. هر اندازه که انسان با تقواتر باشد، نور تقواي او بر اطرافيانش نيز تأثير مي‌گذارد.

براي مثال، در خانواده‌اي که پدر و مادر باتقوا باشند، اين نور به فرزندانشان نيز سرايت مي‌کند و همه افراد خانواده باتقوا مي‌گردند.

در محيط جامعه هم اين خانواده بر خانواده‌هاي ديگر تأثير مي‌گذارد و رفته رفته جامعه به يک جامعه باتقوا تبديل مي‌شود و مدينه فاضله تحقق مي‌يابد. پس تقوا سبب رشد معنوي مي‌شود. خداوند مي‌فرمايد: «إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ»؛ بي‌ترديد گرامي‌ترين شما نزد خدا پرهيزكارترين شماست.

يعني هر چه انسان با تقواتر باشد، نزد خداوند با کرامت‌تراست و هر چه با کرامت‌تر گردد، باتقوا‌تر. اين دو لازم و ملزوم يکديگرند. انساني که باتقوا باشد از درون داراي آرامش، صلح، امنيت و صفا خواهد بود؛ زيرا رذائلي که باعث پريشاني ‌خاطر مي‌شوند در درونش وجود ندارند.

و با پاکي از رذائل اخلاقي داراي قلبي سليم و رفتاري محبت‌آميز نسبت به اطرافيان است و چنان به نظر مي‌رسد که در بهشت زندگي مي‌کند و زندگي آخرت او هم به خير و مغفرت و بهشت الاهي منتهي مي‌شود.

گر تو از عاشقان يزداني   يا تو سرمست جام سبحاني
همچو جانان ز بند جان برخيز گر طلب‌کار وصل جاناني
حجره دل ز ديو خالي کن گر تو در شهر تن، سليماني

همچنین ببینید

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين اگرچه همه رسولان الهي در راه انجام مأموريت …

دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است

🌹🌱🌹🌱🌹🌱🌹 🌹🌱🌹 🌹🌱 🌹دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است. برای اینکه دعای انسان …

عظمت دریای معارف قرآن

  عظمت دریای معارف قرآن قرآن به مانند دریایی است ، در کنار دریا، سنگ‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.