خانه / اسلايد / رابطه انسان با خدا از لحاظ فلسفی

رابطه انسان با خدا از لحاظ فلسفی

رابطه انسان با خدا از لحاظ فلسفی
در فلسفه، عمده‌ترین رابطه و نسبتی که میان انسان و خدا برقرار می‌شود، رابطه علیت است. از نظر یک فیلسوف، خداوند علت این عالم است و ما همه معلول او هستیم. از این حیث تفاوتی میان موجودات (انسان، حیوان، کائنات، سنگ، و بقیه موجودات) نیست. به همین دلیل هر وقت یک مرحله از علیت پا فراتر می‌گذاریم فلسفه دچار مشکل می‌شود.
آیا بین علت و معلول رابطه است؟
بعضی از فلاسفه به راحتی دعا را طرد کردند و معتقد بودند که بر اساس قوانین تجربی، طبیعت ماشینی بزرگ است و از ابتدا چنان تنظیم شده که برای همیشه کار کند و نیازی به نیروی بیرونی هم نداشته باشد. با این دید ارتباطی بین خدا و مخلوقات نیست!
بالاترین معرفت فلاسفه در معرفی خدا این است که او علة العلل همه موجودات و واجب الوجود است و همه موجودات را خلق کرده است. اما عرفا و فلاسفه اسلامی درباره رابطه علت و معلول از دیدگاه قرآن می‌گویند: این ارتباط لحظه به لحظه و آن به آن است، که اگر لحظه‌ای این ارتباط و فیض قطع شود موجودی باقی نمی‌ماند.
در عرفان اسلامی ارتباط خدا با بندگان از طریق وحی و الهام است و عبد با دعا و مناجات با خدا ارتباط برقرار می‌کند که بسیار لذت بخش است، آن‌گاه که با معبود خود نجوا می‌کند: «اناجیک یا موجود فی کل مکان»، با تو نجوا می‌کنم ای کسی که موجود در همه جایی.
کسی که بداند عالم محضر خداست، و «هو معکم این ما کنتم» و بداند خدا صدایش را می‌شنود و خود او به بنده‌اش گفته است:
{ادعونی استجب لکم}؛
مرا بخوانید تا استجابت کنم شما را.
با این دید، چه آرامشی پیدا می‌کند؟ آری! او هیچ‌گاه خود را تنها و رها شده نمی‌داند.
در عرفان اسلامی ارتباط خدا با بندگان را از طریق نوعی مکالمه بیان می‌کنند، که در قرآن به این موضوع اشاره شده:
در داستان حضرت ذکریا که در سوره مریم (آیات ۱ تا ۱۱) ذکر شده، مکالمه بسیار زیبایی بین حضرت زکریا با خداوند بیان گردیده است:
{ذکر رحمه ربک عبده زکریا اذ نادی ربه نداءً خفیّاً…}؛
یاد رحمت پروردگارت بر بنده‏اش زكرياست هنگامى كه پروردگارش را با دعايى پنهان خواند گفت: اى پروردگار من! به راستى استخوانم سست شده و [موىِ] سرم از پيرى سپيد گشته، و اى پروردگارم! هيچ‏گاه درباره دعا به پيشگاهت [از اجابت] بى‏بهره نبودم. و همانا من پس از خود از خويشاوندانم بيمناكم، و همسرم [از شروع زندگى] نازا بوده است، پس مرا از سوى خود فرزندى عطا كن كه از من و خاندان يعقوب ارث ببرد، و او را اى پروردگارم! [از هر جهت] مورد رضايت [خود] قرار ده.
و پاسخ می‌شنود:
اى زكريا! ما تو را به پسرى كه نامش يحيى است مژده مى‏دهيم، كه پيش از اين همنامى براى او قرار نداده‏ايم.
[وذکریا] گفت: اى پروردگارم! چگونه برايم پسرى خواهد بود در حالى كه همسرم نازا بوده و خود نيز از پيرى به فرتوتى رسيده‏ام؟! فرشته وحى به او [گفت: چنين است] كه گفتى، ولى [پروردگارت فرمود: اين [كار] بر من آسان است، و همانا تو را پيش از اين در حالى كه چيزى نبودى آفريدم.
[ذکریا] گفت: اى پروردگارم! براى من نشانه‏اى قرار ده. گفت: نشانه تو اين است كه سه شبانه‏روز در حالى كه سالم هستى، قدرت سخن گفتن با مردم را نخواهى داشت.
و در مورد حضرت ابراهیم نیز وقتی فرشتگان برای عذاب قوم لوط می‌آیند، چنین آمده است:
{فَلَمَّا ذَهَبَ عَنْ إِبْرَاهِيمَ الرَّوْعُ وَجَاءَتْهُ الْبُشْرَىٰ يُجَادِلُنَا فِي قَوْمِ لُوطٍ}؛
پس هنگامى كه ترس و دلهره از ابراهيم برطرف شد و آن مژده به او رسيد، با ما درباره قوم لوط [به قصد دفع عذاب از آنان] به گفت وگو پرداخت.
حال این سؤال مطرح می‌شود که آیا مردم عادی هم جواب خدا را می‌شنوند؟ آری! مردم عادی هم می‌توانند با گوش دل ندای الهی را بشنوند و آن آرامشی است که بعد از دعا به انسان دست می‌دهد.

همچنین ببینید

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين اگرچه همه رسولان الهي در راه انجام مأموريت …

دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است

🌹🌱🌹🌱🌹🌱🌹 🌹🌱🌹 🌹🌱 🌹دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است. برای اینکه دعای انسان …

عظمت دریای معارف قرآن

  عظمت دریای معارف قرآن قرآن به مانند دریایی است ، در کنار دریا، سنگ‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.