خانه / اسلايد / زندگی جاودانی

زندگی جاودانی

زندگی جاودانی

{لَا تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ فَرِحِينَ بِمَا آتَاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَيَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذِينَ لَمْ يَلْحَقُوا بِهِمْ مِنْ خَلْفِهِمْ أَلَّا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ}؛

هرگز گمان مبر آنان كه در راه خدا كشته شدند مردگانند، بلكه زنده‏اند و نزد پروردگارشان روزى داده مى‏شوند. در حالى كه خدا به آن‌چه از بخشش و احسان خود به آنان عطا كرده شادمانند، و براى كسانى كه از پى ايشانند و هنوز به آنان نپيوسته‏اند [و سرانجام به شرف شهادت نايل مى‏شوند] شادى مى‏كنند، كه نه بيمى بر آنان است و نه اندوهگين مى‏شوند.

بحث درباره مقام عرفانی و روحانی شهدای کربلا بود. در این آیه مبارکه، خداوند مقام شهدا را برخورداری از یک زندگی جاودانه می‌داند. ودر آن چند نکته مهم قابل توجه است.

اول این‌که آنان به گمان ما مرده‌اند ولی در حقیقت، هم زنده هستند و هم نزد پروردگارشان از رزق و فضل الهی بهره‌مندند. اما جالب توجه این که در آیه شریفه می‌فرماید: آنان «خوشحالند».

در اسلام، مرگ، نابودی محسوب نمی‌شود، بلکه پنجره‌ای به سوی عالم بقا و جاودانگی است. در سوره یس آیات ۷۸ تا ۷۹ و سوره نحل آیات ۳۸ تا ۳۹ به این نکته اشاره شده است.

همچنین ببینید

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين اگرچه همه رسولان الهي در راه انجام مأموريت …

دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است

🌹🌱🌹🌱🌹🌱🌹 🌹🌱🌹 🌹🌱 🌹دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است. برای اینکه دعای انسان …

عظمت دریای معارف قرآن

  عظمت دریای معارف قرآن قرآن به مانند دریایی است ، در کنار دریا، سنگ‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.