خانه / اسلايد / ۴۱ـ «اللهم انی اسئلک باسمک یا حنان» (خداوندا همانا من از تو به اسم حنان در خواست می کنم).

۴۱ـ «اللهم انی اسئلک باسمک یا حنان» (خداوندا همانا من از تو به اسم حنان در خواست می کنم).

( ۵ ) بسم الله الرحمن الرحيم، اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِاسْمِكَ يَا حَنَّانُ، يَا مَنَّانُ، يَا دَيَّانُ، يَا بُرْهَانُ، يَا سُلْطَانُ، يَا رِضْوَانُ، يَا غُفْرَانُ، يَا سُبْحَانُ، يَا مُسْتَعَانُ، يَا ذَا الْمَنِّ وَ الْبَيَانِ .

۴۱ـ «اللهم انی اسئلک باسمک یا حنان» (خداوندا همانا من از تو به اسم حنان در خواست می کنم).

«حنّان» یکی از اسماء خداوند است . حنّان، مهر پيشگي خدا را مورد اشاره قرار داده و به اين معنا است که پروردگار با همه آفريده هايش با مهر و محبت رفتار مي کند.

قرآن کریم در باره حضرت یحیی (ع) می فرماید: «وَحَنَاناً مِّن لَّدُنَّا وَزَكَاةً وَكَانَ تَقِيّاً» و از جانب خود به او مهربانی و پاکی به او دادیم و تقوا پیشه بود ‏‏.

میفرماید: از فضل خود ، بدو مهر و محبّت فراوان داديم ( و بر رحم و عطوفت عظيمش سرشتيم ) ‏‏« حَنَاناً » : مهر و محبّت . رحم و عطوفت .

پس حنّان در لغت ، به معنای صاحب رحمت یا کسی که زیاد توجه و محبت و شفقت دارد ، است، حتی بر آنان که به او پشت کرده اند . و یا به معنی رحیم است . حنان و منان را رحمان و رحیم نیز ترجمه کرده اند .

البته صاحب رحمت ، یا رحیم و یا حنّان ، همه به معنای لطف و عطوفت است، ولی مصادیق آن متفاوت است ، هر چند همه ، حاوی معنای رحمت می باشد .

به حضرت عیسی (ع) در عهد جدید بخاطر همین حنّان بودنش (یوحنّا) گفته شده، حنان بودنش به خاطر رحمت و عطوفتی بود است که او را در جذب مردم به سوی خدا به خرج می داده است

همچنین ببینید

روز قیامت روز حسابرسی انسان هاست

🌷🌿🌷🌿🌷 🌿🌷🌿🌷 🌷🌿 🌷🌿روز قیامت روز حسابرسی انسان هاست و همه انسانها در #روز_قیامت مورد …

یکی گفت:خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو!

🔔 یکی گفت:خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو!   💠 گفتم اگه اکثر مردم اشتباه …

🔰ما كه خود اسيريم، چگونه سخن از آزاد كردن ديگران می گوییم!

🔰ما كه خود اسيريم، چگونه سخن از آزاد كردن ديگران می گوییم!   🔹افسوس كه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *