خانه / اسلايد / ۴۹ـ «یا مستعان» (ای یاری کننده، ای آن که از او طلب یاری شده).

۴۹ـ «یا مستعان» (ای یاری کننده، ای آن که از او طلب یاری شده).

۴۹ـ «یا مستعان» (ای یاری کننده، ای آن که از او طلب یاری شده).

چندین بار در روز می گوییم «ایّاک نعبدُ و ایّاک نستعین » و تنها تو را میپرستم و تنها از تو استعانت می جویم ). طبعاً اگر انسان در هر کاری از خدای تعالی طلب استعانت کند ، خداوند او را یاری می کند .

اگر به صلاحش باشد با انجام شدن آن، و اگر به صلاحش نباشد با انجام نشدن کار. قرآن کریم می فرماید: در سوره عنكبوت آيه ۶۹‏ «وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِينَ» (‏كساني كه براي ( رضايت ) ما به تلاش ايستند و در راه ( پيروزي دين ) ما جهاد كنند ، آنان را در راههاي منتهي به خود رهنمود ( و مشمول حمايت و هدايت خويش ) مي‌گردانيم ، و قطعاً خدا با نيكوكاران است ( و كساني كه خدا در صف ايشان باشد پيروز و بهروزند ) .‏

توضيحات : ‏« جَاهَدُوا فِينَا » : مراد هر گونه جهاد و تلاشي است كه در راه خدا و براي رضايت او و به منظور خدمت به دين اسلام انجام پذيرد .

« لَنَهْدِيَنَّهُمْ » : ايشان را هدايت مي‌دهيم و رهنمود مي‌گردانيم و به خير و حق مي‌رسانيم . « سُبُلَنَا » : راههاي منتهي به خودمان . راههاي حركت و سير به سوي خدا و وصول به رضايت‌الله . مراد افزايش هدايت و توفيق در خيرات و حسنات است.‏

می فرماید: و کسانی که در راه ما کوشیده اند، به یقین راههای خود را بر آنان می نماییم و در حقیقت، خدا با نیکوکاران است.

قرآن کریم در مورد دیگر محسن را به خواندن نماز شب و استغفار سحرگاهی و انفاق معنی کرده است ، پس اینها مقدمه استعانت خداوند است . خدای متعال در انتظار است که بنده از او طلب نماید. باید آماده استعانت او باشیم .

همچنین ببینید

شهات امام زین العابدین (ع) تسلیت باد

😢شهادت جانسوز چهارمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت امام زین العابدین (ع) را به …

یقینی لازم است که با شک از بین نرود

یقینی لازم است که با شک از بین نرود   “تمام اجراء عالم هستی همه …

تسبیح تکوینی گواهی به حکمت خداست

“تسبیح تکوینی گواهی به حکمت خداست   “چندین جای از قرآن مجید راجع به تسبیح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.