خانه / اسلايد / توحید و وحدت حق

توحید و وحدت حق

توحید و وحدت حق

تمام عالم را توحید و وحدت حق فراگرفته و کثرات، ظاهر و پوسته حقیقتد، ما آن پوسته را می بینیم و اهل معرفت وحدت آن را می نگرند.

آخرین منزل و غایت آمال عارفین توحید است و پس از توحید مهم ترین مسئله عرفان، انسان شناسی و شناخت موحد حقیقی است.

در قرآن و روایات از جایگاهی رفیع برای انسان، خصوصاًانسان کامل و موحد حقیقی سخن رفته است.

در رأس این مقامات، قرآن به خلافت، ولایت، مظهریت اسماء و پذیرش امانت الهی اشاره شده است. و احادیث معصومین (ع) که شرح و تغییر قرآن است نیز بطور عمیق به این مقامات پرداخته است.

و در زیارت جامعه کبیره به مقام والا ی اهل بیت (ع) اشاره شده. در رأس قله انسانیت و توحید، اهل بیت (ع) و در زمان ما ولی عصر (عج) بر فراز این قلعه ایستاده است.

امام صادق (ع) در توصیف انسان و مرتبه انسان کامل می فرماید.:(همانا صورت و حقیقت انسانی، بزرگترین حجت و آیت الهی بر خلایق و کتاب تکوین است.انسان در بردارنده عوالم وجودی است (مجموعه پدیده ها در قلب او حاضر است) و عصاره آفرینش، برای رسیدن به کمال باید از کانال  وی و از مسیر ولایتش عبور کرد..)

البته شناخت کامل فقط با شهود و عرفان میسر است، و رسیدن به معرفت وجودی انسان کامل و خلیفه الهی برای غیر معصوم ممکن نیست، اما مراتب پائین تر با عنایت حق، برای غیر معصوم نیز باب فیض گشوده است.

امام عصر (عج) خلیفه الله، و انسان کامل روزگار ما در جایگاهی است که نظر به او نظر به ملک و ملکوت است، نگاه به او نگاه به اسماء و صفات حسنی حق، و معرفت به او معرفت به سراسر ظاهر و باطن قرآن است.  شناخت او شناخت تمام هستی و اسرار نهفته در آن و تماشاچی جمال او تماشا همه حسن و کمالات است.

منبع.:کتاب ولایت تکوینی انسان کامل

همچنین ببینید

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين اگرچه همه رسولان الهي در راه انجام مأموريت …

دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است

🌹🌱🌹🌱🌹🌱🌹 🌹🌱🌹 🌹🌱 🌹دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است. برای اینکه دعای انسان …

عظمت دریای معارف قرآن

  عظمت دریای معارف قرآن قرآن به مانند دریایی است ، در کنار دریا، سنگ‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.