خانه / اسلايد / راه کمال، عقل به اضافه عواطف است/فواید یاد خدا

راه کمال، عقل به اضافه عواطف است/فواید یاد خدا

راه کمال، عقل به اضافه عواطف است

برای رسیدن به کمال و اصلاح نفس، باید عواطف را نیز تحت فرمان عقل قرار داد؛ زیرا غذای عقل علم است، و غذای عواطف فضایل اخلاقی است، و عقل بدون عواطف خشک و تند است.

فداکاری‌ها، نوازش‌ها، محبتها، دلسوزی و دستگیری از مستمندان، شورها و عشق‌ها، همه از احساسات و رقت قلب سرچشمه می‌گیرند. و راه نفوذ ملائکه، عواطف و فهم و علم است، و راه شیطان شک و قساوت است. بنابراین اگر عواطف بر مبنای عقل و شرع قرار گیرد، رفتار آدمی زیبا می‌شود.

حضرت علی میفرماید: راه نفوذ بر قلب انسان، هم از طرف ملائکه است و هم از طرف شیطان، «ولمه الشیطان السهو و القسوه، فلمه الملک الرقه و الفهم» لذا باید مراقب بود که شیطان در اعمال و افکار ما از طریق نفوذ در قلب، و با وسوسه، موجب سد راه نفوذ ملائکه رحمن نشود، و با تزکیه نفس و پناه بردن بر خداوند، از شرّ وسوسه گر نهانی که در دل مردم وسوسه می‌کند، از جن و انسان در امان ماند. و در همه حال بخوان:

{قل اعوذ برب الناس، ملک الناس اله الناس من شرّ الوسواس الخناس الذی یوسوس فی صدور الناس من الجنه و الناس}.

فواید یاد خدا

ذکر الهی موجب اطمینان و آرامش و نشاط روح انسان می‌شود و آن را به تعادل می‌رساند؛ از یک سو نمی‌گذارد اندوه‌ها انسان را از پا در آورد، و از سوی دیگر، مانع سر مستی و طغیان انسان به هنگام شادی می‌شود. قرآن می‌فرماید:

{الَّذِينَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللَّهِ أَلَا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ}؛

[بازگشتگان به سوى خدا] كسانى [هستند] كه ايمان آوردند و دل‏هايشان به ياد خدا آرام مى‏گيرد، آگاه باشيد! دل‏ها فقط به ياد خدا آرام مى‏گيرد.

امام باقر میفرماید: «آرامش همان ایمان است». خداوند متعال انسان را آفرید و تمام زمینه‌های رسیدن به آرامش را برای او مهیا نمود، اما انسان در پی دستیابی به آرامش و آسایش عمر خود را تباه کرده، و از آرامش دور شده و متاسفانه عصر تکنولوژی انسان را به آسایش رسانده، ولی آرامش را از او گرفته است.

انسان با ذکر خدا اطمینان می‌یابد و اضطرابش تسکین پیدا می‌کند. آیت الله مصباح یزدی می‌فرماید: این حکمی است عمومی که هیچ قلبی از آن مستثنا نیست، مگر آن که کار قلب به جایی برسد که در اثر از دست دادن بصیرت و رشدش، دیگر نتوان آنرا قلب نامید؛ البته چنین قلبی از ذکر خدا گریزان و از نعمت طمأنینه و سکون محروم خواهد بود، چنان که خداوند فرمود: {لهُمْ قُلُوبٌ لَا يَفْقَهُونَ بِهَا}.

۱ـ ذکر خدا، وسوسه‌ها و تخیلات و توهمات و دیگر عواملی را که اختلالات فکری و روانی را فراهم می‌آورند از بین می‌برد، و نمی‌گذارد نیروهای ثمربخش ذهنی و روانی هدر روند.

۲ـ ذکر الهی، علاوه بر این‌که درون آدمی را از آلودگی‌ها، وسوسه‌ها، تخیلات و توهمات پاک می‌کند، می‌تواند فعالیت‌های ذهنی و روانی انسان را تنظیم کرده، و مجهولاتی را برای او مکشوف گرداند و تشخیص حقیقت را برای انسان آسان سازد.

{إِنَّ الَّذِينَ اتَّقَوْا إِذَا مَسَّهُمْ طَائِفٌ مِنَ الشَّيْطَانِ تَذَكَّرُوا فَإِذَا هُمْ مُبْصِرُونَ}؛

در حقیقت، کسانی که تقوا دارند، چون وسوسه‌ای از جانب شیطان بدیشان رسد (خدا را) به یاد آورند و به ناگاه بینا شوند.

تعبیر طائف (طواف کننده) در این آیه حاکی از آن است که وسوسه‌های شیطان چون طواف کننده پیرامون فکر و روح انسان به حرکت در می‌آیند تا راهی برای نفوذ بیابند.

اگر انسان در این هنگام به یاد خداوند بیفتد، به عواقب شوم گناه و آلوده گشتن به وسوسه‌های شیطان توجه می‌کند و در می‌یابد در حضور خداوندی توانا و دانا قرار دارد که بر پنهان‌ترین زوایای روح و قلب او نیز اشراف و آگاهی دارد، بدین‌ترتیب، آن وسوسه‌ها را از حریم دل خود دور می‌سازد.

اما اگر به یاد خداوند نیفتد و غفلت بر او چیره گردد، بالاخره آن وسوسه‌ها راهی برای نفوذ می‌یابند، و در نتیجه آن انسان غافل تسلیم وسوسه شیطانی می‌گردد.

همچنین ببینید

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين اگرچه همه رسولان الهي در راه انجام مأموريت …

دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است

🌹🌱🌹🌱🌹🌱🌹 🌹🌱🌹 🌹🌱 🌹دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است. برای اینکه دعای انسان …

عظمت دریای معارف قرآن

  عظمت دریای معارف قرآن قرآن به مانند دریایی است ، در کنار دریا، سنگ‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.