خانه / اسلايد / بنگر از کدامين گروهي

بنگر از کدامين گروهي

 

بنگر از کدامين گروهي

در قرآن آمده است: «إن الله لايحب الظالمين…»؛ همانا خداوند دوست ندارد ظالمين را، «إن الله لايحب المتکبرين…»؛ همانا خداوند دوست ندارد متکبرين را‌ و «إن الله لايحب الکذابين…»؛ همانا خداوند دوست ندارد دروغگويان را.

تمام اين نمونه‌ها، بيان‌گر مسائلي هستند که ما بايد آن‌ها را انجام ندهيم. در مقابل‌، آيات ديگري به اين شکل داريم: «إن الله يحب التوابين…» و «إن الله يحب المطهرين…» «إن الله يحب المؤمنين…».

اين نمونه آيات نيز نشان مي‌‌دهند که بايد چگونه باشيم. حضرت رسول فرموده‌اند: «جعل الله سبحانه مکارم الأخلاق صلة بينه و بين عباده حسب أن يتمسک بخلق متصل بالله».

يعني، خداوند سبحان، فضائل اخلاقي را به وسيله ارتباط بين خود و بندگانش قرار داده است. شما را همين بس است که به اخلاقي متمسک شويد که اين اخلاق شما را به خدا نزديک گرداند.

بر اين اساس، با توجه به اين روايات مي‌توانيم راه نزديک شدن به خدا را بياموزيم. حال بنگر از کدامين گروه هستي؟

پس دوري از رذائل و کسب فضائل اخلاقي نبايد به خاطر بهشت و يا ترس از جهنم باشد؛ بلکه رسيدن به مقام «خليفةالله» مدنظر است. چه بسا بسياري از افراد به مستحبات زيادي عمل مي‌کنند، اما با يک غيبت يا حسادت، تمام آن مستحبات را از بين مي‌برند.

چنان‌که گفته مي‌شود: حسد، اعمال و ايمان انسان را از بين مي‌برد و مي‌‌سوزاند همان‌گونه که آتش هيزم را.

پس از آن‌جا که فضايل اخلاقي باعث ايجاد رابطه بين آدمي و خدا مي‌شود، بر انسان واجب است که به کسب فضايل اخلاقي بپردازد و رذائل اخلاقي مانند حسد، بخل، کينه و… را از خود دور کنند و فضايلي چون تواضع، صدق، ايثار و بخشش. را در وجود خويش جايگزين سازد.

همچنین ببینید

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين اگرچه همه رسولان الهي در راه انجام مأموريت …

دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است

🌹🌱🌹🌱🌹🌱🌹 🌹🌱🌹 🌹🌱 🌹دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است. برای اینکه دعای انسان …

عظمت دریای معارف قرآن

  عظمت دریای معارف قرآن قرآن به مانند دریایی است ، در کنار دریا، سنگ‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.