خانه / اسلايد / دعوت انبیا چیست؟

دعوت انبیا چیست؟

دعوت انبیا چیست؟
اگر پرسیده شود اصل دعوت تمام انبیا چیست؟ باید بگوییم: «دعوت به توحید»؛ یعنی معرفت خدا، مبارزه با ظلم و ستم، و جهاد در راه پروردگار. کربلا هم امتداد آن منهجی است که جنگ بین حق و باطل است. در حقیقت روز عاشورا حضور جدید حضرت آدم و حضرت نوح و حضرت ابراهیم و حضرت موسی و حضرت عیسی و حضرت محمد و حضرت علی‌ می‌باشد.
اتصال امام حسین به تمام انبیا، و سلام بر ایشان که در زیارت وارث می‌خوانیم، بدین سبب است که «نقطه اتصال همه حرکت‌ها و مبارزات الهی از حضرت آدم تا حضرت خاتم در یک تجسید و شکل جدید، در قیام عاشورا به نمایش در آمده است؛ زیرا هدف تمام انبیا، در روز عاشورا خلاصه می‌شود».
پس امام حسین وارث خط انبیا و جد بزرگوارشان، و حضرت علی و حضرت زهرا و برادر گرامی‌شان امام حسن می‌باشد. در سوره حدید می‌خوانیم:
{لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَيِّنَاتِ وَأَنْزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَالْمِيزَانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ}؛
همانا ما پيامبران خود را با دلايل روشن فرستاديم و با آنان كتاب و ترازوى (تشخيص حق از باطل) نازل كرديم تا مردم به عدالت برخيزند.
قسط به معنای عدالت اجتماعی است و رسالت تمام انبیا برای برقراری عدالت اجتماعی در جامعه است.
بنابراین؛ برقراری عدالت اجتماعی در جامعه میراث تمام انبیا است. و چون امام حسین وارث تمام انبیا است، وظیفه آن حضرت برقراری عدالت اجتماعی در جامعه می‌باشد. این‌جاست که باید با ظلم و ستم و طاغوت مبارزه کند تا عدالت گسترش یابد. می‌بینیم که قیام کربلا مبارزه با ظلم و ستم و طاغوت، و گسترش عدل الهی در جامعه بود.
بنابراین باید توجه شود که چرا گفته می‌شود: «کل ارض کربلا و کل یوم عاشورا»؛ (هر زمینی کربلا و هر روز عاشوراست).
یعنی بیداری انسان‌ها از غفلت و ایجاد قدرت، درک و بینش و بصیرت، به گونه‌ای که قدرت تشخیص انسان‌های حقانی از منحرفین از حقیقت را داشته باشیم، نه این که بر اثر بغض و کینه رهبرِ دین را به نام دین کشته، و خانواده‌ای را که برای آزادی بشر از قید اسارت و ذلت و رذائل اخلاقی اقدام کرده‌اند، محبوس کنیم.
هر پیامبری رسالت پیامبر قبل از خودش را کامل‌تر می‌کند تا انسان‌ها به تکامل برسند. مثل این‌که هر کدام به ایستگاهی می‌رسید و وظایفش به پیامبر بعدی انتقال می‌یافت، تا این‌که زمان رسالت حضرت محمد فرا رسید که وظیفه‌اش گسترش اسلام و تکامل دین و اتمام نعمت وحی و هدایت انبیا است.
در قرآن مجید که آخرین کتاب آسمانی است می‌خوانیم:
{الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِينًاٌ}؛
امروز با [با نصبِ على بن ابى‏طالب به ولايت و امامت و حكومت و فرمانروايى بر امت] دينتان را براى شما كامل، و نعمتم را بر شما تمام كردم، و اسلام را برايتان به عنوان دين پسنديدم.
اما باز هم عده‌ای داشتند دین را از بین می‌بردند و آن را وارونه به مردم معرفی می‌کردند. آن‌ها به وسیله مبارزه با دین، تمام ادیان الهی را از مسیر اصلی خارج نموده و از هدف اصلی تهی کردند. دراین جا امام حسین با خون خودشان هدف همه پیامبران را زنده و درخت دین را آبیاری کردند. بنابراین امام حسین وارث صفات تمام انبیا است و مهدی هم وارث ایشان خواهد بود. وطبق آیه ۲۵ سوره حدید که می‌فرماید:
{لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَيِّنَاتِ وَأَنْزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَالْمِيزَانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ}؛
همانا ما پيامبران خود را با دلايل روشن فرستاديم و با آنان كتاب و ترازوى [تشخيص حق از باطل] نازل كرديم تا مردم به عدالت بر خيزند.
تمام انبيا و حضرت محمد یک هدف داشتند و آن برقراری عدالت و از بین بردن ظلم و ستم بود، که امام حسین با خون خود آن هدف را زنده کرد و به ثمر رساند. تا پرچم عدل الهی از دست تمام پیامبران یکی بعد از دیگری تا پیامبر خاتم و از حضرت محمد به حضرت علی و امام حسن و امام حسین و همین طور تا به دست امام زمان برسد؛ و در زمان حضرت مهدی است که دنیا پر از عدل و داد خواهد شد.
انهم یرونه بعیداً و نراه قریباً؛
آن‌ها آن‌ را دور می‌بینند و ما آن‌ را نزدیک می‌بینیم.
إن‌شاءالله ما هم بتوانیم در رکاب امام زمانمان مهدی موعود (روحی له الفداء) او را در عمل یاری نماییم؛ نه این‌که فقط به زبان بگوییم شیعه و از یاران توهستیم. همان‌طور که قوم بنی اسرائیل به حضرت موسی گفتند: تو به همراه خدایت با این کافران بجنگید و ما منتظر می‌مانیم! مبادا ما هم فقط با زبان بگوییم پیرو شماییم؛ ‌زیرا در آن زمان که امام حسین می‌فرماید: «هل من ناصر ینصرنی، هل من مغیث یغیثنا».
این یاری برای امور دنیوی و مادی نبوده، بلکه به منظور یاری دین و هدف تمام انبیا است، و این ندا هنوز هم در عالم پیچیده و تا آخر طنین خواهد داشت. برای همین است که عاشورا در سال ۶۱ هجری آغاز شد و همچنان ادامه دارد و تا ظهور عدل الهی در جهان پایان نخواهد یافت.
اللهم کن لولیک الفرج واجعلنا من انصاره واعوانه والمستشهدین بین یدیه.

همچنین ببینید

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين اگرچه همه رسولان الهي در راه انجام مأموريت …

دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است

🌹🌱🌹🌱🌹🌱🌹 🌹🌱🌹 🌹🌱 🌹دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است. برای اینکه دعای انسان …

عظمت دریای معارف قرآن

  عظمت دریای معارف قرآن قرآن به مانند دریایی است ، در کنار دریا، سنگ‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.