خانه / اسلايد / عشق، عرفان، حماسه در عاشورا

عشق، عرفان، حماسه در عاشورا

عشق، عرفان، حماسه
گفته شد که چند دیدگاه درباره قیام امام حسین وجود دارد:
دیدگاه عام، که همان نگاه به واقعه کربلا از دیدگاه حماسی و شهادت حسین است. این دیدگاه چنان وسیع و جانگداز است که سایر ابعاد قابل طرح و بهره‌گیری از شخصیت امام حسین و یارانش را تحت شعاع قرار داده، به گونه‌ای که با یاد حسین،کشته شدن و تشنگی و مظلومیت و فاجعه عاشورا در ذهن تداعی می‌شود، تا جایی که نام زینب یادآور اسارت و مصائب است،به طوری که برخی حتی از انتخاب نام زینب برای دخترانشان خودداری می‌کنند و ادعا می‌کنند کسی که اسمش زینب باشد به مصیبت‌ها دچار می‌شود! بر اساس این دیدگاه، بسیاری از مردم در حصار بُعد حماسی عاشورا محدود گشته‌اند و شخصیت امام برایشان، در همین مدت کوتاه واقعه کربلا بلکه فقط در نیم روز عاشورا خلاصه شده و دیگر ابعاد وجودی قهرمانان کربلا نادیده و یا کم‌تر شناخته شده مانده است!
در این دیدگاه، یزید و ابن زیاد و عمر بن سعد قهرمانان عاشورا هستند! زیرا قدرت ظاهری را در اختیار داشتند و پیروزی ظاهری هم با آنان بود. بنابراین در بُعد عاشورایی و شهادت، از جنایت‌های یزیدیان و چگونه به شهادت رسیدن حسین ویارانش سخن گفته می‌شود و حسین را
مظلومی‌که در محاصره اعدا قرار گرفته، می‌نگرند؛ اما از چرایی شهادت و قیام امام و بُعد عرفانی، کم‌تر سخن به میان می‌آید. مولوی در دفتر ششم داستان زیبایی را نقل می‌کند،که حاوی نکاتی ارزنده است.

همچنین ببینید

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين اگرچه همه رسولان الهي در راه انجام مأموريت …

دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است

🌹🌱🌹🌱🌹🌱🌹 🌹🌱🌹 🌹🌱 🌹دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است. برای اینکه دعای انسان …

عظمت دریای معارف قرآن

  عظمت دریای معارف قرآن قرآن به مانند دریایی است ، در کنار دریا، سنگ‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.