خانه / اسلايد / رابطه عشق و معرفت

رابطه عشق و معرفت

رابطه عشق و معرفت
{وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلَائِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الْأَرْضِ خَلِيفَةً قَالُوا أَتَجْعَلُ فِيهَا مَنْ يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمَاءَ وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَنُقَدِّسُ لَكَ قَالَ إِنِّي أَعْلَمُ مَا لَا تَعْلَمُونَ}؛
آن زمان را ياد آر كه پروردگارت به فرشتگان گفت: به يقين جانشينى در زمين قرار مى‏دهم. گفتند: آيا موجودى را در زمين قرار مى‏دهى كه در آن به فساد و تباهى برخيزد و به ناحق خون‏ريزى كند و حال آن كه ما تو را همواره با ستايشت تسبيح مى‏گوييم و تقديس مى‏كنيم[پروردگار] فرمود: من [از اين جانشين و قرار گرفتنش در زمين] اسرارى مى‏دانم كه شما نمى‏دانيد.
انسان موجودی «ذو ابعاد» است و هر انسانی دو بُعد نوری و ناری دارد. آن‌چه ملائکه دیدند، جنبه ناریت بشر بود: {من یُفسدُ فیها و یسفک الدماء}. اگر انسان به تربیت نفس خود نپردازد و غرائز خویش را تعدیل نکند، برای اشباع این غرائز به فساد در زمین می‌پردازد و از هیچ جنایتی پرهیز نمی‌کند.
اما آن‌چه خداوند فرمود: {انی اعلم مالا تعلمون} (من می‌دانم آن‌چه شما نمی‌دانید) به جنبه نورانی انسان اشاره دارد که اگر تحت تربیت پیامبران الهی قرار گیرند، همه زیبایی، و نمایشگاه صفات الهی، و «تخلق به اخلاق الله» است، که سرچشمه برکت و مرکز حقیقت و جامع واقعیت است.
صراع بین زیبایی‌ها و زشتی‌ها
در روز عاشورا تمام زیبایی‌ها و تمام زشتی‌ها خود را نشان دادند: کسانی که فساد و خونریزی کردند، در مقابل کسانی که به عظمت انسانیت رسیده بودند.
در واقعه کربلا جنبه ظلمانی و ناریت بشر به قدری قوی بود که زیبایی‌ها را جز اولیای الهی نمی‌دیدند. در حماسه کربلا خلیفه الله در روی زمین معرفی می‌گردد و پرده از راز سجده ملائکه برداشته می‌شود.

همچنین ببینید

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين

استقامت وپايداري پيامبر(ص)براي هدايت مردم وتثبيت دين اگرچه همه رسولان الهي در راه انجام مأموريت …

دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است

🌹🌱🌹🌱🌹🌱🌹 🌹🌱🌹 🌹🌱 🌹دعا مهمترین وسیله ارتباط بنده با معبود است. برای اینکه دعای انسان …

عظمت دریای معارف قرآن

  عظمت دریای معارف قرآن قرآن به مانند دریایی است ، در کنار دریا، سنگ‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.